اخبار

برگزاری نخستین دوره آموزش ابریشم بافی در پایتخت ابریشم کشور

برگزاری نخستین دوره آموزش ابریشم بافی در پایتخت ابریشم کشور
رئیس کمیته امداد تریت حیدریه گفت: نخستین دوره آموزش ابریشم بافی در شهر بایگ پایتخت ابریشم کشور و روستای ملی ابریشم بسک در شهرستان تربت حیدریه برگزار شد.
به گزارش سایت خبری کمیته امداد، عباس ترکمان زاده  با اعلام اینکه اکنون پنج هزار و 547 طرح توسط این اداره در تربت حیدریه ایجاد شده است گفت: از این تعداد طرح، 250 مورد در بخش صنایع دستی است.
وی اظهار کرد: در 11 ماهه امسال 285 طرح اشتغال با 6 میلیارد و 254 میلیون تومان ایجاد شد که 35 مورد آن مربوط به بخش صنایع دستی است.
ترکمان زاده به امضای تفاهم نامه با اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همکاری دوسال با کمیته امداد اشاره کرد و افزود: در قالب این تفاهم نامه اداره میراث فرهنگی، مجموعه تاریخی رباط طبسی را به منظور برگزاری دوره های آموزشی و مرکز فروش تولیدات صنایع دستی مددجویان در اختیار کمیته امداد قرار داده است.
ویبا بیان اینکه این دوره آموزشی با هدف ایجاد اشتغال به ویژه برای زنان منطقه و تکمیل فرایند تولید دست بافته‌های ابریشمی برگزار می شود، ادامه داد: تاکنون فقط بخش ابریشم کشی در منطقه اجرا می‌شد که درآمد چندانی برای مردم در پی نداشت، اما با تکمیل زنجیره تولید تا مصرف و تهیه بسته سوغات برای گردشگران سود بیشتری عاید مردم منطقه خواهد شد.
رئیس کمیته امداد تربت حیدریه از 12 غرفه موجود در رباط طبسی 6 غرفه به مجریان طرح های صنایع دستی اختصاص داده شده است که شامل کارگاه تراش و فروش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، تولید زیورآلات، چرم دوزی و داروهای گیاهی می شود. 
ترکمان زاده با اشاره به اینکه برگزاری دوره آموزشی ابریشم بافی در منطقه روستای ملی ابریشم بسک و شهر بایگ به مدت یک ماه به طول می انجامد، افزود: در این دو دوره 50 نفر از مددجویان در دو محل روستای بسک و شهر بایگ از آموزش لازم بهره مند می شود.
رئیس کمیته امداد تربت حیدریه هزینه برگزاری دوره آموزشی را 15 میلیون تومان دانست و اعلام کرد: پس از اتمام این دوره در صورت درخواست مددجویان آموزش دیده کمیته امداد نسبت به خرید دستگاه و ابریشم اقدام می کند تا زمینه اشتغال این افراد فراهم شود.
وی افزود: اولین تولیدات این مددجویان در اوایل اردیبهشت ماه روانه بازار می شود.

انتهای پیام

 
۱۸ اسفند ۱۳۹۷ ۱۵:۴۲
تعداد بازدید : ۷۴
کد خبر : ۱,۶۰۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید