اخبار

تبلیغ فریضه زکات در جامعه ضعیف است

تبلیغ فریضه زکات در جامعه ضعیف است
رئیس شورای زکات تربت‌حیدریه اعلام کرد: اصل تبلیغ و ترویج فریضه زکات در کشور ضعیف است که می‌توان با تبلیغ ماهرانه و هنرمندانه در جمع‌آوری زکات نقش بیشتری ایفا کرد.
به گزارش سایت خبری کمیته امداد، حجت‌الاسلام محمدرضا عصمتی در شورای زکات تربت‌حیدریه با تأکید بر اینکه زکات مختص به گندم و جو نیست، افزود: جلسات شورای زکات باید در سال استمرار داشته باشد تا با تبلیغات مناسب زکات واجب و مستحب به نفع محرومان جمع‌آوری و در بخش آبادانی و رفع مشکلات آن‌ها هزینه شود.
 وی ادامه داد: برگزاری جلسات به‌صورت منظم و فصلی این امکان را فراهم می‌کند تا علاوه بر بررسی مسائل جانبی این فریضه مهم، روش‌های تبلیغی و راهکارهای جمع‌آوری زکات نیز موردبحث و بررسی قرار گیرد.
حجت‌الاسلام عصمتی با تأکید بر ضرورت حرکت به‌سوی تبلیغ و احیای زکات مستحب بیان کرد: وقتی زکات واجب مطرح می‌شود مردم نسبت به پرداخت آن مکلف هستند ازیک‌طرف کشت محصولات مختص زکات در این منطقه رو به کاهش است و از طرف دیگر سایر اندوخته‌های مالی مردم این منطقه کم نیست که می‌توان با تبلیغ و احیای زکات مستحب در کمک به فقرا و نیازمندان نقش بیشتر ایفا کرد.
رئیس شورای زکات تربت‌حیدریه خواستار ارائه گزارش و ملموس شدن هزینه‌های زکات برای مردم شد و افزود: اگر مصارف زکات برای فعالیت‌هایی که قابل‌دیدن هستند، به مردم نشان داده شود این فریضه به‌صورت واقعی تبلیغ و ترویج خواهد شد.
حجت‌الاسلام عصمتی با اشاره به اینکه در برخی روستاها زنان سرپرست خانوار و معلولان تحت حمایت بهزیستی از دریافت زکات محروم‌اند، اظهار کرد: افرادی که تبلیغ، ترویج و جمع‌آوری زکات را بر عهده‌دارند باید نسبت به بهره‌مندی امور نیازمندان از محل زکات نیز توجه داشته باشند تا امور محرومان به حاشیه نرود.
دبیر شورای زکات و رئیس کمیته امداد تربت‌حیدریه نیز در این جلسه از جمع‌آوری یک میلیارد و 400 میلیون تومان زکات در این شهرستان در سال گذشته خبر داد و گفت: هرسال توافقنامه‌ای مبنی بر تعهد جمع‌آوری زکات به امضا می‌رسد که سال 97 کمیته امداد این شهرستان یک میلیارد و 720 میلیون تومان تعهد داشت که از این میزان بیش از 80 درصد آن جمع‌آوری و در بخش‌های کمک به نیازمندان، مباحث عمرانی و خیران جمع‌آوری شد.
عباس ترکمان زاده بابیان اینکه از این مبلغ 620 میلیون تومان از محل جمع‌آوری زکات در بخش مرکزی و بایگ بوده است، افزود: امسال نیز همچون گذشته زکات جمع‌آوری‌شده در هر منطقه و روستا را در همان محل هزینه می‌شود.
وی با اشاره به اینکه تربت‌حیدریه در جمع‌آوری زکات محرومان رتبه برتر در استان را کسب کرده است، یادآور شد: بخشی از کل مالکان، زکات مالشان را در روستای خودشان صرف می‌کنند و بخشی هم زکات خود را تحویل کمیته امداد می‌دهند.
شایسته ذکر است: شهرستان 225 هزارنفری تربت‌حیدریه در 150 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

انتهای پیام

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۱:۲۵
تعداد بازدید : ۷۰
کد خبر : ۱,۸۱۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید