اخبار

گام های پایدار در رونق تولید؛

سنت فِرَت بافی در شهرستان فیروزه احیا شد

سنت فِرَت بافی در شهرستان فیروزه احیا شد
رئیس کمیته امداد فیروزه گفت: این اداره در اقدامی زیبا در سال رونق ملی، سنت فرت بافی در شهرستان را احیا کرد.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، عباس درودی با اعلام اینکه قدمت فرت بافی مربوط به حدود 70 سال پیش می باشد، افزود: در سال رونق تولیدبرای تجدید این نوع از صنایع دستی ، هنرمندان و علاقه‌مندان این رشته شناسایی و کلاس‌های آموزشی برای آنان به منظور حفظ و احیای مشاغل سنتی برگزار شد که با استقبال خوبی روبرو گردید.

وی با اشاره به اینکه در اولین گام 12 بانوی سرپرست خانوار ساکن در روستای سرده، سنت فرت بافی را احیا کردند، ادامه داد: برای  هریک از مجریان این طرح برای خرید دستگاه و نخ فرت بافی بعد از کلاس آموزش، تسهیلات قرض الحسنه پرداخت می شود.
درودی با عنوان اینکه نتیجه مثبت از اولین گروه فرت بافی، موجب توسعه این حرفه در شهرستان فیروزه می شود، بیان کرد: پیش بینی می شود با یادگیری کامل و سرعت در کار فرت بافی، هر بافنده ماهانه 700 هزار تا یک میلیون تومان درآمد داشته باشد که به یقین این درآمد در سال آینده افزایش خواهد داشت.
رئیس کمیته امداد فیروزه در بخش دیگر مطالبش به طرح های اشتغال کمیته امداد شهرستان اشاره کرد و یادآور شد: در سه ماهه نخست امسال 25 شغل با 600 میلیون تومان اعتبار از منابع داخلی کمیته امداد و بانکها ایجاد شد که بیشترین بخش مشاغل مربوط به حوزه های کشاورزی و دامپروری است.
شایسته ذکر است: شهرستان فیروزه در 140 کیلومتری مشهد مقدس با 85 درصد بافت روستایی به 2 هزار و 721 خانوار مشتمل بر پنج هزار و 75 نفر خدمات ارائه می دهد که از سال 91 تاکنون برای هزار و 450 نفر ایجاد شغل شده است.
۳۱ تیر ۱۳۹۸ ۱۳:۳۱
تعداد بازدید : ۲۳۵
کد خبر : ۲,۰۵۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید