اخبار

150 دار قالی فعال در شهرستان بجستان؛

بانوان هنرمند بجستانی صنعت فرش ایرانی را زنده نگه داشته اند

بانوان هنرمند بجستانی صنعت فرش ایرانی را زنده نگه داشته اند
رئیس کمیته امداد بجستان گفت: کمیته امداد شهرستان به منظور احیای سنت قالی بافی با ایجاد 150 دار قالی و هنرنمایی 366 بانوی هنرمند وارد این عرصه کاری شدند.
به گزارش سایت خبری کمیته امداد، محمد مرتضوی در مراسم برش قالی 24 متر مربعی بافته شده توسط بانوان بافنده تحت حمایت این اداره، بیان کرد: با توجه به سال رونق تولید، اهمیت اقتصاد مقاومتی و هم افزایی دستگاههای اجرایی در طرح مثلث توسعه اقتصادی، این اداره برای ایجاد شغل به منظور کاهش نرخ بیکاری به صورت جدی وارد میدان کار شده است.
وی با اعلام اینکه امسال 120 فقره وام اشتغال به متقاضیان پرداخت شده است، اظهار کرد: برای این تعداد شغل حدود 6 میلیارد و 130 میلیون تومان اعتبار از منابع داخلی کمیته امداد و بانکها هزینه شده است.
رئیس کمیته امداد بجستان با اعلام اینکه اکنون در شهرستان 150 دار قالی با 366 نفر بانوی هنرمند در قالب شرکت زنان تلاشگر خراسان رضوی فعالیت دارند، افزود: بیشتر این بانوان روستایی بوده و شامل زنان سرپرست خانوار و دختران مددجو می شود.
مرتضوی از ایجاد کارگاه قالی بافی در مصلی نماز جمعه شهرستان با مشارکت کمیته امداد، بسیج و ستاد نماز جمعه خبر داد و اعلام کرد: در این کارگاه 4 دار قالی فعال است که زمینه اشتغال 28 بانو فراهم شده است و در آن بافت 2 قالی 24 متر مربعی و 2 قالی 12 مترمربعی انجام می شود.
وی از برش قالی 24 مترمربعی توسط مسئولان محلی گفت و اظهار کرد: برای بافت این قالی پنج میلیون تومان مصالح با حدود 10ماه وقت صرف شده است که ارزش گذاری انجام شده برای فروش این قالی 60 میلیون تومان برآورد می شود.
وی یادآور شد: اکنون 2 هزار و 120 خانوار مشتمل بر پنج هزار و 520 نفر از کمیته امداد بجستان خدمات دریافت می کنند.
شایسته ذکر است: شهرستان بجستان در 280 کیلومتری جنوب مرکز استان واقع شده است.
۷ دی ۱۳۹۸ ۱۱:۳۱
تعداد بازدید : ۲۶۳
کد خبر : ۲,۸۷۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید