اخبار

طرح شترداری در شاندیز؛

روزانه 450 هزار تومان درآمد حاصل از این طرح

روزانه 450 هزار تومان درآمد حاصل از این طرح
طرح شترداری مددجوی جوان و کارآفرین ساکن در روستای فرح‌آباد شهر شاندیز با درآمدزایی روزانه 450 هزار تومان به ثمر نشست.

با حضور مسئولان محلی از طرح شترداری شهر شاندیز بهره‌برداری شد.
به گزارش سایت خبری کمیته امداد، محمد اسماعیل قلیچی، رئیس کمیته امداد طرقبه شاندیز از اجرای اولین طرح شترداری از ابتدای امسال در شهر شاندیز خبر داد و گفت: برای این طرح 20 میلیون تومان تسهیلات تخصیص داده شد که با آن خرید پنج نفر شتر شامل یک نر و چهار ماده صورت گرفت.
وی با اعلام اینکه اکنون تعداد شترها به 26 نفر رسیده است افزود: از این تعداد پنج نفر شیردهی دارند و باقی آن‌ها شامل یک نفر شتر نر، 16 نفر شتر نابالغ و پنج نفر شتر غیرشیرده می‌شوند.
قیلچی از تولید ده لیتر شیر به‌صورت روزانه توسط هر شتر در بهترین وضعیت اشاره کرد و گفت: با توجه به خشک‌سالی و شرایط نامطلوب اقتصادی و خرید خوراک روزانه هر شتر شیرده شش لیتر و درمجموع 30 لیتر شیر تولید و روانه بازار می‌شود.
وی نرخ خرید هر لیتر شیر شتر را 17 هزار تومان عنوان کرد و افزود: تولیدات حاصل از پروش شتر شامل شیر کیلویی 15 هزار تومان، کشک کیلویی 30 هزار تومان، روغن زرد کیلویی 200 هزار تومان و روغن کوهان و شحم کیلویی 300 هزار تومان به بازار عرضه می‌شود که فقط از محل فروش شیر روزانه 450 هزار تومان درآمد کسب می شود.
قلیچی بیان کرد: این مددجوی کارآفرین در همکاری با انجمن حمایت از اوتیسم روزانه 30 تا 40 لیتر شیر را دربسته‌های یک لیتری ارائه می‌دهد که علاوه بر کسب درآمد درروند سلامت آن‌ها نیز تأثیرگذار بوده است.
وی همکاری با دانشگاه فردوسی مشهد در بخش فرآوری محصولات ارگانیک را از دیگر فعالیت‌های این مددجوی کارآفرین دانست.
رئیس کمیته امداد طرقبه شاندیز مجری این طرح را مردی 30 ساله، تحصیل‌کرده رشته IT در مقطع کارشناسی معرفی کرد و اظهار کرد: این مجری در جهت توسعه طرح خود در نظر دارد تا مجموعه‌ای را بانام «دام شهر» در شهر شاندیز راه‌اندازی کند تا خدمات فرآوری، تفریحی و گردشگری و تولید و فروش محصولات انجام شود.
وی اجرای این طرح را در زمینی به مساحت هزار مترمربع بیان کرد و افزود: در این طرح علاوه بر خود این جوان، پدر و مادر و یک نیروی دامدار مشغول به کارشده‌اند.
شایسته ذکر است: این طرح در مدت کمتر از شش ماه، باپشتکار و جدیت مجری به نتایج مثبت، اشتغال و درآمدی زایی مناسب رسید.

انتهای پیام


۱۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۴۳
تعداد بازدید : ۸۵
کد خبر : ۶۴۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید