دکمه موبایل منو

جزییات خبر

یکشنبه / ۱۰ تیر ۱۳۹۷ / ۰۸:۱۵
سرویس : خراسان رضوی
کد خبر : ۱۶۲۷۱۹
گزارشگر : ۸۵
قهرمان تولید در بخش کشاورزی؛

زحمات بانوی کاشمری در تولید مرغ بومی به ثمر نشست

(یکشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۷) ۰۸:۱۵

بانوی سرپرست خانوار مجری طرح اشتغال کمیته امداد کاشمر با دریافت 30 میلیون تومان تسهیلات اشتغال‌زایی در دو مرحله علاوه بر کسب درآمد خوب، اشتغال‌زایی کرده است.

مجری طرح اشتغال و خودکفایی کمیته امداد کاشمر موفق به کسب قهرمان تولید در بخش کشاورزی از جهاد کشاورزی شد.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، زهره حمیدی، مجری طرح «تولید مرغ بومی تخم‌گذار نیمه مکانیزه» بابیان اینکه پس از 18 سال زندگی مشترک باوجود دو فرزند در سال 89 به دلیل اعتیاد همسرش، از وی طلاق می‌گیرد گفت: پس از جدایی برای تأمین مخارج زندگی مشغول به فعالیت‌های مختلفی شدم تا بخشی از مشکلات مالی وزندگی‌ام را رفع کنم تا اینکه با معرفی از سوی مسئولین دولتی به کمیته امداد موردحمایت قرار گرفتم.
وی بابیان اینکه از سنین کودکی به پرورش مرغ و جوجه علاقه داشته است ادامه داد: سال 93 در کنار کار در مشاغل مختلف با کمک مالی پدر نسبت به خرید 120 قطعه جوجه دوماهه و نگهداری آن‌ها در پشت‌بام منزل اقدام و اولین تجربه کاری را با کمترین میزان سود کسب می‌کند.
این مجری بابیان اینکه علاقه‌مندی و راه‌اندازی اولیه طرح  خود را درزمینه پرورش مرغ بومی با کمیته امداد در میان می‌گذارد افزود: کمیته امداد 30 میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه در دو مرحله به من پرداخت می‌کند که با اولین وام در ابتدای سال 94 نسبت به خرید 700 قطعه جوجه و در قدم دوم با پرداخت وام نسبت به خرید سه هزار و 500 قطعه جوجه در پایان همان سال گام برداشتم.
وی از اشتغال‌زایی برای سه نفر علاوه بر خودش خبر داد و افزود: با اجرای این طرح درواقع مهاجرت معکوس از شهر به روستا و خودکفایی کامل برایم صورت گرفت و با راه‌اندازی طرح خودکفایی، زندگی در روستا بر شهر را ترجیح دادم.
زهره حمیدی با اعلام اینکه در آخرین مرحله کار به خودکفایی کامل رسیدم و فقط برای خودم کار می‌کردم ادامه داد: در مرحله اول از 120 قطعه جوجه 60 خروس، در مرحله دوم  از 700 جوجه 350 خروس و در مرحله سوم از سه هزار و 500 جوجه ،هزار و 500 خروس جدا و فروختم و با همان تعداد مرغ باقی‌مانده کار را پیش بردم.
این بانوی سرپرست خانوار بابیان اینکه در اجرای این طرح دانسته‌های تجربی بیش از تئوری کمکم کرد افزود: برای غذا به جوجه‌ها جیره‌های غذایی را از جهاد کشاورزی خریداری می‌کردم اما خوشبختانه با تجربیات کاری در سال‌های اخیر و گذراندن دوره‌های آموزشی با مشارکت کمیته امداد، موفق به تهیه جیره غذایی شدم و فقط مواد اولیه را از بازار تهیه می‌کنم و این امر در بخش اقتصادی خیلی به پیشرفت ، توسعه و درآمد بالا  کمکم کرد.
حمیدی تولیدات «طرح تولید مرغ بومی تخم‌گذار نیمه مکانیزه» را شامل تخم‌مرغ محلی و کود حیوانی دانست و عنوان کرد: سه نفر در این طرح اشتغال دارند که دو کارگر در روستا هرکدام ماهی 700 هزار تومان، یک بازاریاب فروش تخم‌مرغ در مشهد ماهی 800 هزارتا یک‌میلیون تومان و خودم به‌عنوان مجری طرح دو میلیون تومان درآمد دارم.
وی به تأثیرات جوی بر میزان تولید اشاره کرد و ادامه داد: میانگین در این مرکز در شرایط مناسب آب و هوایی روزانه هزار قطعه و در شرایط گرم تابستان 700  قطعه تخم‌مرغ تولید و روانه بازار می‌شود.
مجری موفق طرح اشتغال در کاشمر با اعلام اینکه به‌زودی محصول تخم‌مرغ محلی بانام تجاری طهورا به بازار عرضه می‌شود افزود: مجوزهای اولیه از جهاد کشاورزی اخذشده که امیدوارم تا پایان امسال با همکاری همه‌جانبه دستگاه‌های مرتبط در این امر مجوز قطعی صادر شود.
حمیدی اظهار کرد: سال 95 به‌عنوان قهرمان تولید در بخش کشاورزی از سوی جهاد کشاورزی و در جمع مسئولان محلی و استانی موردتقدیر قرار گرفت.
وی بابیان اینکه زندگی سختی را پشت سر گذاشته است ادامه داد: روزگاری ازلحاظ مالی صفر بودم و باید برای بقیه کار می‌کردم الآن برای خودم 150 میلیون تومان سرمایه‌دارم که شامل هزار و 350 هزار قطعه مرغ تخم‌گذار، هزار و 200 مترمربع مزرعه و سه سالن نگهداری و تولید دان مرغ در 400 مترمربع است.
این بانوی کارآفرین از چشم‌انداز کاریش در آینده گفت و ادامه داد: با دریافت تسهیلات دیگری از کمیته امداد قصد دارد تا این طرح را توسعه بیشتری دهد تا علاوه بر اشتغال‌زایی بالا، سطح درآمد خود و شاغلین را افزایش دهد.
وی با اعلام اینکه دررسیدن به این مرحله از زندگی و کار مشکلات زیادی را پشت سر گذاشته است از مسئولان خواستار حمایت بیشتر از زنان سرپرست خانوار و سهولت در ارائه وام‌های بانکی ارزان با ضمانت‌های آسان شد.
شایسته ذکر است: این طرح در روستای ممرآباد شهرستان کاشمر ایجادشده است.

انتهای پیام


تعداد بازدید : ۴۹۲
(یکشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۷) ۰۸:۱۵

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید