جزییات خبر

سه شنبه / ۱۲ آذر ۱۳۹۸ / ۰۸:۱۶
سرویس : خراسان رضوی
کد خبر : ۱۷۲۱۸۰
گزارشگر : ۸۵
کمیته امداد خراسان رضوی پیشرو در تولید انرژی پاک؛

پنل‌های خورشیدی منبع مالی پایدار برای مددجویان روستایی

(سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸) ۰۸:۱۶

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: راه اندازی پنل‌های خورشیدی با کمترین هزینه و وقت بهترین منبع مالی پایدار و مطلوب برای خانوارهای مددجو است که امیدوارم دستگاه های متولی در این بخش بتوانند همراهی خوبی داشته باشند.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، علی رسولیان با بیان اینکه برای راه اندازی پنل های خورشیدی تفاهم‌نامه بین شرکت برق منطقه‌ای، شورای هماهنگی بانک‌ها، کمیته امداد و بهزیستی استان به امضا رسیده است، افزود: با این امر می توان برای مددجویان کمیته امداد و بهزیستی درآمدزایی کرد.
وی ادامه داد: طی چند سال گذشته نصب پنل‌های انرژی خورشیدی با محوریت دستگاه‌های حمایتی مانند کمیته امداد با هدف خودکفایی اقتصادی خانوارهای تحت حمایت پیگیری و از این طریق برق تولیدی این خانوارها توسط شرکت برق خریداری می شود.
 رسولیان ادامه داد: در پی افزایش نرخ ارز، هزینه ایجاد پنل‌های خورشیدی پنج کیلو واتی از ۲۵ میلیون تومان به ۵۰ میلیون تومان افزایش یافت و راه‌اندازی این پنل‌ها توسط مددجویان توجیه اقتصادی لازم را نداشت و برای مدتی فعالیت در این حوزه متوقف شد که با پیگیری‌های انجام شده از سوی نهادهای متولی، تعرفه خرید انرژی‌های تولیدی توسط دولت ۳۰ درصد افزایش یافت و ایجاد پنل‌های خورشیدی را بار دیگر توجیه پذیر کرد.
معاون استاندار با اعلام اینکه براساس این تفاهم‌نامه شرکت توزیع برق نیز متعهد شده تا درآمدهای حاصل را به صورت مستقیم به حساب بانک‌ها واریز کند تا روند بازپرداخت تسهیلات فعال شود، افزود: طی پنج سال اولیه درآمد حاصل از نصب نیروگاه خورشیدی برای خانوارها اندک است اما بعد از تسویه اقساط بانکی، این پنل‌ها به منبع مالی پایدار و خوبی برای خانوارهای مددجو تبدیل خواهد شد.
شایسته ذکر است: ظرفیت تولید برق نیروگاهی نصب شده در خراسان رضوی حدود ۱۰ درصد از کل ظرفیت  کشور است. بطور متوسط سالانه ۳۵۰ روز آفتابی با حرارت متوسط در خراسان رضوی وجود دارد که تابش آفتاب آن مناسب مولدهای خورشیدی است.
کمیته امداد خراسان رضوی بعنوان مبدع این طرح، تاکنون 514 پنل خورشیدی برای مددجویان روستایی خود در سطح استان نصب کرده است.

انتهای پیام

تعداد بازدید : ۷۰۰
(سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸) ۰۸:۱۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید